Jarní stáž 2022 Erasmus+

Po dobu dvou týdnů reprezentovali školu Kristýna Čičková, Dominika Grofová a Jaroslav Šanda ve Vídni.

Ve dnech 30. 04. – 14. 05. 2022 vycestovali tři žáci „vizuálky“ v Hradci Králové, kteří na škole studují uměleckořemeslný obor Grafický design - program Branding design. Co lepšího si do svého budoucího profesního života mohou odnést absolventi jakékoli školy, než vlastní prožité zkušenosti z reálného pracovního místa, obzvlášť pokud je toto pracoviště ve vyspělém evropském městě Vídeň v Rakousku.

Střední škola vizuální tvorby má dlouholeté zkušenosti s vysíláním studentů i učitelů na zahraniční stáže Erasmus, vždyť první proběhla už v roce 2001.

Studenti pracovali v Tschechisches Zentrum Wien, našeho partnera Erasmus. Týnka, Domča a Jarda se vrátili s novými obrovskými zkušenostmi nejen pracovními, ale i jazykovými včetně poznání sousední evropské kultury. V Českém centru je tentokrát čekala práce na projektu tvorby turistického průvodce Vídní s místy spojenými s českými kořeny. Součástí projektu byla nejen tvorba grafických návrhů, ale i vyhledávání informací na webových stránkách a pořizování a úpravy fotografií. Každý student vytvořil návrh svého vlastního průvodce a je na pracovnících Českého centra, kterou verzi zvolí pro tisk a distribuci. Žáci měli možnost účastnit se i dalších kulturních programů pořádaných centrem, například na velvyslanectví České republiky, nebo na Slovenském institutu, kde doznívaly Ozvěny Ji.hlavy, festivalu dokumentárních filmů. Navštívili Poetický večer - doprovodný program k výstavě Lost in Time v centru. Pořizovali zde fotografie a upravovali je pro jejich další využití. Osobně poznali tvůrce filmů na besedách a umělce na poetickém večeru.

Vídeň 2022

Na pracovišti se sice hovořilo převážně německy, ale hlavním komunikačním jazykem byla angličtina.

Součástí stáže je i poznávání formou odborných exkurzí. Ve vyučování studenti jistě zúročí návštěvu galerie Albertina, galerie moderního umění MUMOK, Sisi muzea, císařských apartmá a císařské sbírky stříbra v Hofburgu, výstavy v Belvedere, výstavu Klimt jako multimediální dobrodružství, ZOO a parku Schönbrunn, Hundertwasserova muzea, historického centra Vídně s katedrálou sv. Štěpána, proslulého obřího kola v Prátru. Navštívili jsme i proslulou kavárnu Café Central a ochutnali vídeňskou kávu se sacher dortem. Poslední večer jsme obdivovali videomaping na budově radnice produkovaný s hudbou.

Pro Střední školu vizuální tvorby je zásadní umožnit studentům co nejširší přehled v rámci studijního oboru - programu branding designu tak, aby obstáli ve svých budoucích zaměstnáních, nebo vlastním podnikání. Díky projektu Erasmus+ budou jistě jejich šance ještě vyšší. Navíc ještě všichni obdrží potvrzení o absolvování stáže Europass mobility, které mohou předkládat svým budoucím zaměstnavatelům v rámci životopisu.

• České centrum Vídeň
  • Belvedere